Otázka na úvod: Oplatí sa mať vlastnú „vínnu pivnicu“ (chladničku na víno, sklad, špajzu..), keď vo veľkom množstve supermarketov nájdete veľkú ponuku vín?   Áno, oplatí a to z týchto dôvodov:

  1.   Všetky vína majú svoj charakter, ktorý určuje odrodu viniča, ročník, pôvod, poveternostné podmienky, pôdne podmienky, čas zberu a metódu spracovania. Ak natrafíte na víno ktoré Vám zachutí a je nádherné, často nemáte možnosť kúpiť ďalšie fľaše z tej istej série. Preto odporúčame, ak natrafíte na víno ktoré Vás očarilo, uložte si vhodné množstvo ktoré závisí od spotreby a primeranej dĺžky skladovania.
  2. Kupovať vína po jednej fľaši je problematický a často krát aj neekonomický. Ak si vychutnávate lahodné víno a nebudete si môcť dopriať zopakovať tento zážitok budete rozladení. Na druhej strane, ak víno ešte nebolo pripravené na konzumáciu, pripravíte sa o zážitok sledovať, či sa ďalším dozrievaním vo fľaši nezmenilo na lahodnejší mok. Jedným z pôžitkov skúseného vinára, teda aj Vás, je z času na čas otvoriť fľašu a vyskúšať ako víno vekom zreje k dokonalosti. Na toto je potrebné mať uskladnené adekvátne množstvo vína.
  3. Budete mať veľký zážitok , keď si budete môcť vychutnávať zrenie Vášho vína až pokiaľ sa neminie.  Ak nájdete víno ktoré Vám oslovilo a neviete na koľko rokov je vhodné na uskladnenie, poraďte sa u nás na www.jasomvino.sk , pri každom víne je údaj, koľko rokov bude v dobrej kondícii (pri správnom uskladení) a tým pádom si ho môžete u nás zakúpiť. Vína vhodné na skladovanie, môžu rokmi narásť aj niekoľko násobne na svojej hodnote, čo je skvelá výhoda pri skoršom nákupe. 

A na záver, tu mám ešte jeden dôvod ktorý Vás presvedčí o výhode mať vlastnú „vínnu pivnicu“, teda väčšiu zásobu vína a to je ten, že kedykoľvek si budete môcť s priateľmi vychutnať príjemné chvíle pri nádhernom moku. Keďže táto forma spoločenského života, v dnešnej pretechnizovanej dobe, je veľmi príjemná.          

 

Na zdravie priatelia!