O výhodách a nevýhodách nákupu cez e-shop, e-obchod, online obchod teda internetový obchod bolo už popísané veľa dobrých informácií a kvalitných rád.

Skôr by sme sa radi zamerali na online obchody na predaj vína.

 

Tak prečo teda nakupovať víno cez e-shop?

 

Vráťme sa úplne na začiatok, kde je dopyt - kúpiť si dobré víno. Je tu spotrebiteľ,  ktorý si chce kúpiť dobré víno a stojí pred otázkou, ako to spraví a hlavne kde toto víno nakúpi?

Má niekoľko možností:

-          supermarket, market, bežný obchod

-          vinotéka

-          osobne u vinára

-          e-shop s vínom

 

Supermarket: Výhoda je, že v dnešnej dobe je už veľká sieť obchodov a netreba za nimi cestovať veľké vzdialenosti. Tak spotrebiteľ pôjde do supermarketu, kde nájde oddelenie s vínom. Ponuka je väčšinou široká. Veľkí vinári vyrábajú niekoľko línií vín (pre supermarkety, gastronómiu, privátnu klientelu a iné...) väčšinou tu nájde vína určené pre obchod. Supermarket sa týmto hlavne snaží odprezentovať  cenu.  Menej je informácií o obsahu fliaš, ak sa vinár nerozpíše o víne na zadnej etikete, tak vie o víne žalostne málo. O to menej , keď sa rozprávame o zahraničných vínach kde môže byť aj jazyková bariéra a neznalosť vín a vinárov. A v neposlednom rade absentuje odborná rada.

 

Vinotéka:  Výhoda je, že spotrebiteľovi má už  kto poradiť s nákupom vína. Personál obchodu by mal poznať  predávané vína a základné informácie o vinároch. Výber je menší ako vo veľkom supermarkete, ale o to špecifickejší. Nevýhodou nákupu vo vinotékach je menšia dostupnosť samotných vinoték a ceny sú väčšinou vyššie.   

 

Nákup u vinára:   Tu je priestor na poradenie odborníkom na slovo vzatým. Vinár pozná svoje vína najlepšie.  Nevýhoda je, keď chce spotrebiteľ vína od viacerých vinárov. To si bude musieť dosť pocestovať. Nákup u vinára je náročný na vzdialenosť, ktorú musí absolvovať a tým sa cena za víno navýši a komfort z nákup zníži. Ceny za fľašu s porovnaním ostatných nákupných možností sú priemerné.

 

E-shop s vínom Jediná maĺý nevýhoda je, že fľašu s vínom si nemôže ohmatať. Ale za to dostane veľkú paletu kvalitných informácií o vínach a vinároch a to priamo pri víne, alebo aj na online kontakte. Ponuka je naozaj široká, línie vín sú určené jak pre privátnu klientelu, tak pre gastronómiu a ceny vôbec nie sú vysoké, práve naopak. Vie nájsť vína, ktoré sú najvýhodnejšie na trhu. Objednávka sa dá spraviť z pohodlia domova alebo z práce a je veľmi rýchla. Doručenie je možné už do 24hod. a cena dopravy môže byť aj zdarma.  Vína sú zaradené do ponuky na základe prísneho výberu a všetky sú preskúšané someliérom , aby sa otestovalo deklarovaná kvalita.  Na e-shope je na predaj aj veľa doplnkov k vínu, veľa inšpirácií na degustáciu, skladovanie, darčeky, ale aj tipy na gurmánske recepty k vínu

 

Na zdravie, priatelia!